معرفی 10 نفر از تاثیر گذارترین روانشناسان تاریخ

1399/06/11 در ساعت 08:42:50

گستردگی و تنوع روانشناسی را می توان با مراجعه به برخی از مشهورترین اندیشمندان آن مشاهده کرد. در حالی که هر نظریه پرداز ممکن است بخشی از یک مکتب فکری غالب باشد، اما هر یک دیدگاه منحصر به فردی را در حوزه روانشناسی به وجود آوردند.

معرفی 10 نفر از تاثیر گذارترین روانشناسان تاریخ

گستردگی و تنوع روانشناسی را می توان با مراجعه به برخی از مشهورترین اندیشمندان آن مشاهده کرد. در حالی که هر نظریه پرداز ممکن است بخشی از یک مکتب فکری غالب باشد، اما هر یک دیدگاه منحصر به فردی را در حوزه روانشناسی به وجود آوردند.

لیست زیر تصویری از 10 روانشناس برجسته و مهمترین دست آوردهای  آنها را ارائه می دهد. این لیست با استفاده از مطالعه دقیق "100 روانشناس برجسته قرن 20" به عنوان راهنما، تهیه شده است اما به هیچ وجه جامع نیست. 

1- ب اف اسکینر 

وفاداری اسکینر  به رفتارگرایی او را به یک نیروی مسلط در روانشناسی تبدیل کرد و روشهای درمانی مبتنی بر نظریه های وی امروزه نیز بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد ، از جمله اصلاح رفتار و اقتصاد ژتونی. اسکینر را بخاطر مفاهیم مربوط به شرطی سازی عامل  و برنامه های تقویت رفتار بخاطر می آورند.

2-ژان پیاژه 

نظریه رشد شناختی ژان پیاژه تأثیر عمیقی در روانشناسی ، به ویژه درک رشد فکری کودکان داشت. تحقیقات وی به رشد روانشناسی رشد ، روانشناسی شناختی ، معرفت شناسی ژنتیکی و اصلاح آموزش کمک کرد.

آلبرت انیشتین مشاهدات پیاژه در مورد رشد فکری و فرآیندهای فکری کودکان را کشف "بسیار ساده که فقط یک نابغه می توانست به آن فکر کند" توصیف کرد.

3- زیگموند فروید

وقتی مردم به روانشناسی فکر می کنند ، بسیاری تمایل دارند که به زیگموند فروید فکر کنند. کار او از این عقیده حمایت می کند که همه بیماری های روانی دلایل فیزیولوژیکی ندارند. وی همچنین شواهدی مبنی بر تأثیر تفاوت فرهنگی بر روانشناسی و رفتار ارائه داد. کارهای او به درک ما از رشد انسانی ، شخصیت ، روانشناسی بالینی و روانشناسی مرضی کمک کرد.

4- آلبرت بندورا

کارهای آلبرت بندورا بخشی از انقلاب شناختی در روانشناسی قلمداد می شود که از اواخر دهه 1960 آغاز شد. نظریه یادگیری اجتماعی بندورا بر اهمیت یادگیری مشاهده ای ، تقلید و الگوسازی تأکید می کند.

بندورا در كتاب 1976 خود با عنوان "تئوری یادگیری اجتماعی" توضیح داد: "یادگیری بسیار پر زحمت خواهد بود ، البته لازم به ذکر است كه خطرناك نیست ، اگر افراد مجبور باشند فقط به تأثیر اعمال خود اعتماد كنند تا به آنها اطلاع دهند كه چه کاری انجام دهند."

5- لئون فستینگر

لئون فستینگر نظریه های ناهماهنگی شناختی و مقایسه اجتماعی را برای توضیح روش های تأثیرگذاری شرایط اجتماعی بر رفتار انسان توسعه داد. ناسازگاری شناختی ناراحتی است که هنگام داشتن دو باور متضاد احساس می کنید. ممکن است سیگار بکشید حتی اگر می دانید این برای سلامتی شما مضر است.

نظریه مقایسه اجتماعی وی می گوید شما ایده های خود را با مقایسه آنها با عقاید دیگران ارزیابی می کنید. همچنین به احتمال زیاد به دنبال افراد دیگری هستید که عقاید و ارزشهای شما را دارند.

6- ویلیام جیمز

از ویلیام جیمز روانشناس و فیلسوف غالباً به عنوان پدر روانشناسی آمریکا یاد می شود. آموزه ها و نوشته های او به تاسیس روانشناسی به عنوان یک علم کمک کرد. از جمله دستاوردهای بسیار او انتشار متن 1200 صفحه ای "اصول روانشناسی" بود که به سرعت در این زمینه کلاسیک شد. علاوه بر این ، جیمز در 35 سال تدریس خود به کارکردگرایی ، عمل گرایی کمک کرد و بسیاری از دانشجویان روانشناسی را تحت تأثیر قرار داد.

7-ایوان پاولوف

ایوان پاولوف یک فیزیولوژیست روسی بود که تحقیقاتش در مورد بازتاب های  شرطی و شرطی سازی کلاسیک بر افزایش رفتارگرایی در روانشناسی تأثیر گذاشت. روش های آزمایشی پاولوف کمک کرد تا روانشناسی از درون نگری و ارزیابی های ذهنی به سمت اندازه گیری عینی رفتار حرکت کند.

8-کارل راجرز

کارل راجرز بر پتانسیل انسانی تأکید کرد ، که تأثیر زیادی بر روانشناسی و آموزش داشت. وی با درمان مراجع محوری  خود به یکی از مهمترین متفکران انسانگرا تبدیل شد و در درمان نیز تأثیر بسزایی داشت.دخترش ، ناتالی راجرز ، او را "الگویی برای دلسوزی و آرمان های دموکراتیک در زندگی خودش و در کارش به عنوان یک مربی ، نویسنده و درمانگر" توصیف کرد.

9-اریک اریکسون

نظریه مرحله رشد روانی اجتماعی اریک اریکسون به ایجاد علاقه و تحقیق در مورد رشد انسان در طول عمر کمک کرد. اریكسون ، روانشناس خود كه توسط آنا فروید آموزش دیده بود ، با بررسی رشد در طول زندگی ، از جمله رویدادهای كودكی ، بزرگسالی و پیری ، نظریه روان تحلیلی را گسترش داد.

10- لو ویگوتسکی

لو ویگوتسکی  هم دوره برخی از روانشناسان مشهورتر از جمله پیاژه ، فروید ، اسكینر و پاولوف بود ، اما كار وی در طول زندگی خود هرگز به همان برجستگی نرسید. این بیشتر به این دلیل است که بسیاری از نوشته های وی تا همین اواخر برای دنیای غرب غیرقابل دسترسی بودند.

از دهه 1960 تا دهه 1990 بسیاری از نوشته های او از روسی ترجمه شده است ، اما در دهه های اخیر ، به ویژه در زمینه های روانشناسی تربیتی و رشد کودک ، آثار وی بسیار تأثیرگذار بوده است.در حالی که مرگ زودرس وی در 38 سالگی به فعالیتهای او خاتمه داد ، اما به یکی از روانشناسان تاثیر گذار  قرن 20 تبدیل شد.

منبع: سایت www.verywellmind.com

ترجمه: سایت روان بنیان 

اخبار مرتبط

نظریه روابط شی (روابط موضوعی) ملانی کلاین

1399/06/14 در ساعت 13:11:56

نظریه روابط شی(Object relations theory)، بر مشاهدات دقیق کودکان خردسال استوار بود. برخلاف فروید که بر ۴ تا ۶ سال اول زندگی تاکید کرد، ملانی کلاین بر ۴ تا ۶ ماه اول پس از تولد تاکید نمود. او اصرار داشت که سائق های کودک(گرسنگی، میل جنسی و غیره) به سمت یک شی (پستان، آلت مردی، واژن و الی آخر) هدایت شده

نظریه روابط شی (روابط موضوعی) ملانی کلاین
نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%