اختلال ملال پیش از قاعدگی

1399/06/11 در ساعت 08:42:50

ختلال ملال پیش از قاعدگی (PMDD) یک مشکل بهداشتی است که شبیه سندرم پیش از قاعدگی (PMS) است، اما جدی تر است. اختلال ملال پیش از قاعدگی  سبب تحریک پذیری شدید، افسردگی یا اضطراب در یک هفته یا دو هفته قبل از شروع دوره قاعدگی شما می شود.

اختلال ملال پیش از قاعدگی

اختلال ملال پیش از قاعدگی (PMDD) یک مشکل بهداشتی است که شبیه سندرم پیش از قاعدگی (PMS) است، اما جدی تر است. اختلال ملال پیش از قاعدگی  سبب تحریک پذیری شدید، افسردگی یا اضطراب در یک هفته یا دو هفته قبل از شروع دوره قاعدگی شما می شود. علائم معمولا دو تا سه روز پس از شروع دوره از بین می روند. جهت درمان و کاهش علایم ممکن است به دارو یا درمان های  دیگری احتیاج داشته باشید. اختلال ملال پیش از قاعدگی  شبیه به سندرم پیش از قاعدگی (PMS) است با این تفاوت که در سندرم پیش از قاعدگی درد روانی بر خلاف درد جسمی چشمگیر نیست.   

علائم اختلال ملال پیش از قاعدگی عبارتند از: 

تحریک پذیری و یا خشم بیش از اندازه  که ممکن است بر سایر افراد تاثیر بگذارد

احساس غم و اندوه، یا حتی وجود افکار خودکشی

احساس تنش یا اضطراب

حملات هراس(پانیک)

نوسانات غلقی  و یا حملات گریه

عدم علاقه به روابط و  فعالیت های روزانه 

مشکل در  تمرکز

خستگی یا انرژی کم

گرما غذا یا خوردن غذا

مشکل  در خواب

احساس عدم کنترل

علائم جسمی مانند گرفتگی، نفخ، حساسیت  پستان، سردرد، درد مفصلی یا عضلانی

محققان مطمئن نیستند که دلیل اختلال ملال پیش از قاعدگی یا سندرم پیش از قاعدگی چیست. تغییرات هورمونی در طول دوره قاعدگی ممکن است نقش داشته باشد. انتقال دهنده عصبی  به نام سروتونین نیز ممکن است در اختلال ملال پیش از قاعدگی نقش داشته باشد. سطح سروتونین در طول دوره قاعدگی تغییر می کند. بعضی از زنان ممکن است نسبت به این تغییرات حساس تر باشند.

درمان برای اختلال ملال پیش از قاعدگی عبارتند از:

- داروهای ضد افسردگی به عنوان بازدارنده های بازجذب سروتونین (SSRIs) نامیده می شود. SSRI ها سطح سروتونین را در مغز تغییر می دهند. اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) سه نوع SSRI برای درمان اختلال ملال پیش از قاعدگی را تایید کرده است: 

سرترالین

فلوکستین

پاروکستین  

- دارو های ضد درد ممکن است به کاهش علائم فیزیکی مانند گرفتگی، درد مفاصل، سردرد، کمر درد و حساسیت سینه کمک کند. این شامل:

ایبوپروفن

ناپروکسن

آسپرین

- مدیریت استرس، مانند تکنیک های آرامش بخش و صرف وقت برای فعالیت هایی که لذت می برید.

- تغذیه سالم و  کاهش دادن غذاهای شور و شیرین و افزایش فعالیت فیزیکی، همچنین ممکن است به کاهش علائم PMDD کمک کند. 

منبع: سایت روان بنیان

اخبار مرتبط

پرسشنامه ملال پیش از قاعدگی

1399/06/12 در ساعت 10:56:16

با استناد به ملاک G این پرسشنامه در اختیار همکاران قرار می گیرد تا به مرجعان خود داده و نشانه های قاعدگی خود را در دو چرخه آینده به دقت ثبت نمایند.

پرسشنامه ملال پیش از قاعدگی

پرسشنامه سلامت عمومی GHQ

1399/06/12 در ساعت 10:56:16

پرسشنامه سلامت عمومی (GHQ) ابزاری است که برای غربالگری و ارزیابی علائم روانی و بهزیستی روانی - اجتماعی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.هدف از این ابزار کشف ویژگی هایی است که بیماران روانی را از افرادی که خود را سالم می دانند متمایز می کند

پرسشنامه سلامت عمومی GHQ

نظریه درماندگی آموخته شده

1399/06/11 در ساعت 08:42:50

درماندگی آموخته شده به ناتوانی انگیزشی، شناختی و هیجانی اطلاق می شود که ممکن است پس از مواجه موجود زنده با موقعیت استرس زای غیر قابل كنترل ظاهر شود. این نظریه پس از مشاهده نقص عملکرد رفتار سگ ها در آزمایشگاه پس از تجربه شوک های غیر قابل اجتنابی که بر آنها کنترلی نداشتند، مطرح شد. آزمايش هاي اولیه صو

نظریه درماندگی آموخته شده
نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%